O mnie

Wiele lat temu włączając jedyny komputer w domu, przed wpisaniem hasła, zawsze wybierałem konto o nazwie „Mateusz”. To tak słowem wstępu, żeby nie pisać po prostu „Nazywam się Mateusz”. Mam też najbardziej popularne nazwisko w Polsce (tak Nowak! Nie Kowalski...). Programuję już od 15 roku życia. Widzę jak dużo dało mi to prawdziwe życie na kodach i zamierzam pomóc też Tobie wejść na ścieżkę developera. Oczywiście - jeśli chcesz :) Na początku poznajmy się lepiej, zjedź na dół i zobacz co mam o sobie do powiedzenia. Potem czekam też na kilka słów od Ciebie!

Cześć!

Powiedz coś o sobie... To jedno z tych nie prostych pytań, kiedy poznaje się nową osobę. Ale bardzo się cieszę, że tutaj jesteś i jednak spróbuję.

Pierwszą linijkę kodu napisałem już w wieku 15 lat. Zaczynałem od prostych gier RPG i edycji skryptów w programie RPG Maker XP. Później skupiłem się na aplikacjach mobilnych (Android), a obecnie zajmuję się w szczególności projektowaniem architektury systemów oraz wykonywaniem części backendowej. Nie obce są mi też zagadnienia frontendowe i UXowe.

Programowanie uważam nie tylko za moją pracę, ale też za jedno z największych zainteresowań. Najwięcej czasu poświęcam na rozwijanie się w metodykach wytwarzania oprogramowania i efektywnych sposobach współpracy z klientem. Uwielbiam projekty, które mają rozbudowaną domenę i jest w nich miejsce na zastosowanie takich praktyk jak EventStorming, Event Modeling, CQRS, Domain-Driven Design i Event Sourcing. Wierzę, że modelowanie za pomocą tych technik pozwala nam uniknąć przypadkowej złożoności i naprawdę zostawić konkurencję daleko w tyle!

Pochodzę ze świata JVM i jestem miłośnikiem języka Kotlin, ale nie ograniczam się tylko do niego. Większośc mojego programistycznego czasu spędziłem programując w Javie. Ostatnio moje palce na klawiaturze coraz częściej stukają w rytmie TypeScript. Gdy nie koduję, najczęściej można mnie spotkać przy biurowych piłkarzykach. Czasem biorę też udział w profesjonalnych turniejach futbolu stołowego. Jestem też wielkim fanem Gwiezdnych Wojen, i nie ograniczam się w tym jedynie do filmów.

To wiesz już trochę o mnie, teraz czas poznać Ciebie. Więc jeśli Ty nie chcesz też pozostać dla mnie anonimowy, to zapraszam Cię do udzielania się na moim Facebooku i Instagramie - czekam też na wiadomości prywatne albo maile 🙂

Trochę Event Sourcingu, tylko że takiego o mnie

Mówi się, że człowiek jest sumą swoich doświadczeń. Takie spojrzenie na życie człowieka idealne nawiązuje do tego czym jest Event Sourcing (niestety - widzę go prawie wszędzie). W telegraficznym skrócie, to wyznaczenie obecnego stanu systemu na podstawie przeszłych zdarzeń. Ale wróćmy jeszcze do bardziej ludzkiego tematu. Z pewnością poznanie kilku zdarzeń z mojego życia (nie tylko tego na kodach) pomoże nam w znalezieniu wspólnego języka.

- 🎓 Skończyłem studia inżynierskie z Informatyki. Moją opinię na temat studiów na pewno jeszcze poznasz. Niezależnie jaka ona jest to w tym czasie rozpocząłem programować tak "na serio", pomimo wcześniejszych zabaw.

- 👨🏻‍💻 Od 2. roku studiów pracuję jako programista. Wtedy przeszedłem też na studia zaoczne, aby pogodzić pracę z nauką. Pomimo ofert pracy na początek wybrałem jednak mniej opłacalne (w sensie finansowym) praktyki. Jednakże ten czas i szkolenia tam odbyte przełożyły się w dłuższej perspektywie też na wyższe wypłaty niż bym wybrał inaczej. Jeśli grałeś w Heroes III to z pewnością zrozumiesz, że czasem warto zdecydować się na doświadczenie zamiast złota.

- 👫💒 W czerwcu 2018 roku wziąłem ślub (jakby co to mi przypomnij - umowa stoi?) i od tego czasu mam wspaniałą żonę. Jestem pewien, że programistyczne "życie na kodach" w dużej mierze umożliwiło nam rozpoczęcie wspólnego życia.

- ⛺ Czuję, że programowanie dało mi bardzo wiele kodów do wpisania w życiu. Chciałbym też podzielić się tym z innymi. Dlatego angażuję się w organizację największego (i darmowego!) kursu programowania w Polsce - CodersCamp. Odpowiadam za jego część merytoryczną oraz jestem mentorem jednej grupy szczęśliwców. Dzięki temu wiele ludzi zmienia swoje życie i zaczyna przygodę z programowaniem. A mentorzy nie mają z tego zupełnie nic. Nic w sensie materialnym. Bo znajomości jakie się nawiązują i uśmiech (nieraz okupiony potem, łzami i nieprzespanymi nocami) ludzi, którym pomagasz stawiać pierwsze kroki jako programista są niezastąpione. Jest też promyk nadziei, że On powie kiedyś tym po prawej stronie: Bo nie umiałem programować a nauczyliście mnie. Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. 🙏

- 🦁♚ Ciąg dalszy z pewnością nastąpi... Bo przecież jak powiedział pewien mądry Lew: Wszyscy jesteśmy złączeni w wielkim Kręgu Życia.

Wiesz już o mnie troszkę więcej. Czy może wpadł Ci pomysł na jaki temat chciałbyś tutaj poczytać? Albo masz do mnie jakieś pytanie?

Zapraszam do zostawienia swojego e-maila poniżej. Dzięki temu będziemy mieli bezpośredni kontakt, bez ograniczania zasięgów przez Social Media 😆.

Mailing Domain-Driven Design

Wciąż za mało życiowych cheatów?

Zostaw swój adres e-mail i zobacz moje spojrzenie na codzienność programisty.

Na sam początek opowiem Ci o zetknięciu z Domain-Driven Design, zmianie myślenia i nowej erze mojego programistycznego ja.

Możesz liczyć na materiały o Event Sourcingu, Event Modelingu, DDD, programowaniu obiektowym i funkcyjnym oraz innych powiązanych tematach.

Na pewno poświęcę trochę maili umiejętnością miękkim. Będziesz też informowany o nowościach Życia na kodach prosto na Twoją skrzynkę!

Bądźmy ze sobą szczerzy. Od razu powiem, że nie zamierzam Ci niczego sprzedawać. Oczywiście nie mogę obiecać, że zawsze tak będzie 🙂

Jedyną stałą rzeczą w świecie IT (tak samo jak w życiu) jest właśnie zmiana.